غیرممکن است بنایی را بسازیم یا بخواهیم تهیه کنیم ولی به ظاهر آن اهمیت ندهیم. از این رو از مصالح گوناگونی برای تزئین و زیبا سازی جلوه ی بنای خود استفاده می کنیم. آجر نما، سنگ، کاشی، چوب، سطوح بتنی و … از جمله مصالح به کار رفته شده برای نما هستند. اگر از آجر نما بخواهید برای نماسازی استفاده کنید پس لازم است با انواع چیدمان آن آشنا باشید.

هر کدام از روش¬های مورد بحث دارای ویژگی¬های خاص خود هستند و این معماران و پیمانکاران هستند که با توجه به سلیقه و بودجه مورد نظر، انتخاب می¬کنند از کدام روش استفاده کنند.

از گذشته تا کنون با توجه به ابعاد و رنگ آجر و همچنین سلیقه و طراحی معماران، چیدمان¬های متنوعی مورد استفاده قرار داده شده است که به چند مورد متعارف آن می¬پردازیم :
• چیدمان طرح استاندارد : در این طرح، آجر نماها بصورت استاندارد و در کنار هم بصورت عرضی و با بندکشی قرار می¬گیرند.

• چیدمان طرح کلاسیک : در این طرح، آجر نماها بصورت عرضی و به شیوه¬ی کلاسیک و با بندکشی کنار یک دیگر قرار می¬گیرند. این شیوه بسیار سنتی است و از ابتدایی¬ترین و قدیمی¬ترین روش هاش آجرچینی می¬باشد.

• چیدمان طرح طولی – عرضی آجر نما : در این روش آجرها بصورت طولی و عرضی کنار یک دیگر قرار می¬گیرند. ممکن است یک بخش یا ستون بصورت عرضی و دیگری بصورت طولی چیده شود، بستگی به سلیقه معمار دارد.

• چیدمان طرح زیگزاگ آجر نما : در این طرح آجر نماها بصورت عرضی ولی با زاویه غیر عمودی در کنار هم قرار می گیرند.

• چیدمان طرح حصیری یا بادبزنی : در این روش نما را به مربع های کوچک تقسیم کرده و هر مربع را با آجر نما بصورت افقی و عمودی در کنار یک دیگر می¬چینند.

• چیدمان طرح مختلط آجر نما : در این چیدمان آجر نماها در حالت¬های مختلف طولی و عرضی به شکل مربع¬ها و مستطیل¬های متعدد در ابعاد گوناگون کنار یک دیگر قرار می¬گیرند. شبیه به حالت بادبزنی ولی به شکل امروزی و مدرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.