با حضور جمعی از مدیران صنعت روغن نباتی

«دمیرچی» از روند ساخت مدرن‌ترین خط تصفیه روغن نباتی در ایران و خاورمیانه رونمایی کرد

با حضور جمعی از مدیران صنعت روغن نباتی، گروه صنعتی دمیرچی از روند ساخت مدرن‌ترین خط تصفیه روغن نباتی در ایران و خاورمیانه رونمایی کرد.  در ابتدای این بازدید امیر دمیرچی مدیرعامل گروه صنعتی دمیرچی طی سخنانی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در فناوری تصفیه روغن نباتی در جهان گفت: اغلب فناوری‌های روز دنیا بر روی افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌‎های تولید از جمله بهبود مصرف انرژی تاکید دارد و از آن‌جایی که  مصرف انرژی در صنعت روغن نباتی زیاد است فناوری جدید باعث کاهش 30 درصدی مصرف انرژی در طول فرآیند تصفیه روغن نباتی می‌شود.
وی افزود: گروه دمیرچی توانسته مدرن‌ترین فناوری روز دنیا را از طریق خرید فناوری از اروپا وارد ایران کرده و بومی‌سازی کند.
دمیرچی خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌های گسترده کار خرید و انتقال خطوط تصفیه روغن و همچنین تکنولوژی تولید بسیار دشوار بود اما با توجه به سابقه و عملکرد شرکت دمیرچی طی سال‌های اخیر توانستیم مدرن‌ترین فناوری روز دنیا در زمینه تصفیه روغن‌های خوراکی را وارد ایران کنیم.
وی با اشاره به وضعیت کارخانجات روغن نباتی در ایران گفت: سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در زمینه بهبود خطوط تصفیه روغن در کارخانجات روغن نباتی صورت گرفته است به طوری که اغلب فعالان صنعت روغن نباتی با توجه به شرایط کشور به دنبال حذف خطوط قدیمی و استفاده از فناوری‌های مدرن در کاخانجات هستند و همین امر باعث شده تا استقبال ویژه‌ای از بومی‌سازی این فناوری از سوی مدیران صنعت روغن نباتی صورت گیرد.
مدیرعامل گروه صنعتی دمیرچی با بیان اینکه حدود 50 درصد از پروژه‌های این شرکت در زمینه خطوط تصفیه روغن نباتی است خاطر نشان کرد: بهره‌گیری از این فناوری جدید هزینه‌های ساخت و تجهیز کارخانه را 30 درصد کاهش می‌دهد. همچنین کاهش مصرف انرژی به ویژه با توجه به مشکل کمبود آب که این خطوط مصرف آب بسیار کمی نسبت به خطوط قدیمی دارد و در دسترس بودن و خدمات به موقع  در کشور از مهم‌ترین ویژگی‌های بومی‌سازی این فناوری مدرن است.
وی از شرکت صنعتی بهشهر، شرکت کشت و صنعت شمال، شرکت گلبهار جاده ابریشم، شرکت گلناز کرمان، شرکت گلبهارسپاهان، شرکت مارگارین، شرکت روغن نباتی بالک وشرکت سپهر گستران اراک به عنوان مشتریان سال‌های اخیر شرکت دمیرچی در زمینه خرید و یا نصب و راه‌اندازی خطوط روغن نباتی در کشور نام برد.
دمیرچی همچنین به برنامه این شرکت در خصوص نهایی شدن مذاکرات برای  خرید تکنولوژی ساخت خطوط روغن‌کشی اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال میلادی آینده فرایند انتقال تکنولوژی و ساخت خطوط آماده‌سازی دانه و روغن‌کشی آغاز خواهد شد.
 
ورود فناوری روز دنیا در دوران تحریم
در ادامه این بازدید امیر هوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران طی سخنانی با اشاره به سابقه بیش از 80 ساله صنعت روغن نباتی در ایران و خلاء تکنولوژی ساخت در ایران گفت: ظرفیت اسمی کارخانجات روغن نباتی در حال حاضر بیش از 5 میلیون تن است و در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در این صنعت انجام شده است اما جا دارد تا با استفاده از فناوری‌های روز دنیا بتوانیم در زمینه کاهش قیمت تمام شده وهمچنین بهینه‌سازی مصرف انرژی و بالا بردن کیفیت محصول نهایی مطابق با استانداردهای روز دنیا گام‌های اساسی برداریم.
وی با بیان اینکه محدودیت‌های ارزی و تحریم‌های ظالمانه غرب شرایط جدیدی را در کشور به وجود آورده است تصریح کرد: خرید فناوری روز دنیا و بومی‌سازی آن در ایران  توسط گروه دمیرچی، اقدام بسیار ارزشمندی است که می‌تواند به مدرن‌تر شدن صنعت روغن نباتی و توسعه کمی و کیفی صنعت روغن نباتی کمک کند.
 
ضرورت مدرن‌سازی صنعت روغن نباتی در بازار رقابتی
همچنین ابوالحسن خلیلی رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و مدیر عامل گروه مدلل نیز طی سخنانی ضمن بیان دستاوردهای صنعت روغن نباتی در سال‌های اخیر گفت: با توجه به افزایش تعداد و ظرفیت کارخانجات روغن نباتی، برای حضور قوی در بازار باید از فناوری‌های روز دنیا در زمینه فرآیند تولید روغن نباتی بهره برد.
وی با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه حذف تدریجی یارانه‌های انرژی خاطر نشان کرد: واقعی شدن قیمت انرژی زنگ خطری برای صنایع انرژی‌بر است و از آن‌جایی که صنایع روغن نباتی جزء صنایع پر مصرف در زمینه انرژی به حساب می‌آید استفاده از این فناوری جدید می‌تواند ضمن کاهش مصرف انرژی، قیمت تمام شده را نیز کاهش دهد.
خلیلی با اشاره به فعالیت گروه دمیرچی در ساخت و نصب ماشین‌آلات صنایع غذایی گفت: طی سال‌های اخیر مجموعه دمیرچی در صنعت غذا نقش مهمی را ایفا نموده است و هم اکنون با به‌کارگیری فناوری روز دنیا توانسته نقش مهمی را در بهبود فرآیند تصفیه روغن و بی‌نیاز نمودن کشور از واردات این‌گونه خطوط ایفا نماید.
 رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ضمن قدردانی از زحمات صورت گرفته توسط گروه دمیرچی برای ورود تکنولوژی‌های جدید به کشور، ابراز امیدواری کرد تا با استقبال و حمایت‌های سایر کارخانجات روغن نباتی، گروه دمیرچی به اهداف بزرگ خود برای بهبود فرآیند تصفیه روغن نباتی در ایران دست یابد.
لازم به ذکر است که در این بازدید آقایان مهندس حسین زاده و دهنوی از شرکت کشت و صنعت شمال، آقای صادق نوری عضو هیات مدیره انجمن روغن نباتی و مدیرعامل شرکت روغن نباتی پارس قو و شرکت روغنکشی اکسدانه، آقای مهدی عبدی عضو هیات مدیره انجمن روغن نباتی و مدیر عامل شرکت بالک و اقای حمید زمانیان عضو هیات مدیره انجمن روغن نباتی و عضو هیات مدیره شرکت روغن نباتی ناز اصفهان و شرکت گلبهار سپاهان ضمن آشنایی با این فناوری جدید دیدگاه‌های خود را مطرح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.